Navigation
Home Page

Staff Organisation

LEADERSHIP                                 

 

The key responsibility of all school leaders is to sustain high quality teaching and learning and implement targeted plans for improvement.

 

Other responsibilities are listed below:

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM  

RESPONSIBILTY

Headteacher Liz Felsing

Safeguarding (Deputy DSL), Strategic Direction, Equality, Internal Organisation, Self Evaluation, Health & Safety, NQT Assessor, Transition

Deputy Headteacher Nik Cook

Safeguarding (DSL), Self Evaluation, Achievement  & Data, Staff Induction, Student Teachers and NQT Lead, Staff Professional Development, Pupil Voice Overview and School Council, Pupil Premium incl. Designated Teacher for Looked After and Previously Looked After

Assistant Head Karen Cummings

Mathematics

Assistant Head Louise Hitchcock

Inclusion Leader, Phonics Overview

School Business Manager Carole Gardiner School Budget & Finance, Human Resources,  Premises,   Administration and Welfare Overview, Safeguarding/Recruitment

 

CLASS TEACHERS

 

RECEPTION

 

Amanda Evans                                  

Educational Visits, Forest School and Outdoor Learning 

 (forest school pupil voice)

Joanne Hall Religious Education

 

YEAR 1

 

Jodie Grout              PSHE
Jackie Stone              History

 

YEAR 2

 

Charlotte Bernath Physical Education (Energy Boosters Pupil Voice)
Rebecca Brooks Computing and Middle Leader

 

YEAR 3

 

Charlotte Lifton Geography and Middle Leader  (Global Reporters Pupil Voice)
Alex Long Competitive Sport & School Clubs
Charlotte Norton Design Technology

 

YEAR 4

 

Rachel Bywater Trainee Teacher
Madeleine Mannining  
Louise Hitchcock Inclusion and Senior Leader
Ardeep Virdir  

 

YEAR 5

 

Claire Noyce Modern Foreign Languages
Catherine Smith English and Middle Leader
Lauren Theedom  

 

YEAR 6

 

 

Michelle Barrie Dyslexia and Middle Leader
Karen Cummings Mathematics and Senior Leader
Dominic Shine Science & Eco Committee                                

 

SPECIALIST TEACHERS AND SUPPORT STAFF

 

Nicky Longman Cookery and Healthy Eating
Claire Sabri Art and Display
Natalie Wells Music and Performing Arts

 

TEACHING AND LEARNING SUPPORT AND MIDDAY SUPERVISION

 

Kim Bell Michelle Booker Sandra Brooks Kate Brown Washington Chisaya  
Gill Clarke Catherine Garbusi Vickie Ginger Georgie Hobson Dianne Jones  
Emily Morgan Maxine Macklin Linda Nangle Fiona Newman Caroline Parsons  
Shantel Redfern Chloe Regan Jenny Slark Beverley Terry Vikki Tallent  
Catriona Weatherley Rachel Wells        

 

ADMINISTRATION AND FINANCE

 

 

Carole Gardiner

 

School Business Manager (as above)

 

Joanne Orchard PA to Headteacher, Office Manager, Admissions Officer and Training     
Clare O'Dowd Care Club Administrator
Lisa Mills

Pupil Welfare and First Aid, School Dinners, Attendance Monitoring and Pupil Information System

Nicki Tilbury   Finance, Ordering, Deliveries, Invoices, Payments and School Trips
Karin Yamasaki ICT Technicial Support, Assessment Data Administrator
Sophie Galliers Teaching and Learning Administration

 

WELFARE AND COUNSELLING

 

Dawn Capes-King 

Emotional Literacy Support, Rainbows Counsellor

Beverley Terry Rainbows Loss Facilitator

 

SITE SUPERVISION

 

Steve Roberts Site Security, Cleaning and Maintenance Management
Academy Cleaning

Cleaning Contractors

 

CATERING

 

Surrey Commercial Services

CARE CLUB

 

Care Club Supervisors Catherine Garbusi Chloe Regan
Morning Care Club Leaders

Michelle Booker

James Orchard

Alice Ditchburn

Darcy Russell

Afternoon Care Club Leaders

Emily Brown

Alexandra Cruz

Miss Gilbert

Lisa Mills

Darcy Russell

Kate Brown

Alice Ditchburn

Nicky Longman

James Orchard

Annabel Taylor

 

Together we learn,together we grow, with faith, love and God beside us
Top